1 Mayıs 2011 Pazar

Ağız Kuruluğu

Ağız kuruluğu, tedavi edilmediği takdirde ciddi sorunlara yol açabiliyor. Günlük hayatta pek çoğumuz tarafından önemsenmeyen bu sorun dişeti iltihaplanmalarına neden oluyor.

Ağız kuruluğunun mutlaka tedavi edilmesi gerektiğinin altını çizen Diş Hekimi Altuğ Serçe, sorunun kaynağını ve çözüm önerilerini anlattı: “Tükürük bezlerinin yetersiz çalışması ağız kuruluğuna (xerostomia) yol açmaktadır. Tükürük miktarındaki yetersizlik dolayısıyla diş yüzeyinde aşırı miktarda gıda ve bakteri plağı birikmesi meydana gelir. Bu da diş çürükleri, dişeti iltihaplanmaları ve beslenme bozukluklarına neden olur. Ayrıca ağız kuruluğu, çiğneme ve yutma güçlüğüne neden olduğu için beslenme bozuklukları da oluşur.”


YAN ETKİ OLARAK ORTAYA ÇIKIYOR

Ağız kuruluğu; tansiyon, alerji, antidepresan, ağrı kesici gibi ilaçların kullanımı ile radyoterapi ve kemoterapinin yan etkisi olarak ortaya çıkabiliyor. Kişide; devam eden boğaz ağrısı, dilde yanma, sık susama, ağız kokusu, konuşma güçlüğü, protez kullanmada güçlük, tat bozukluğu, dudak ve dudak kenarlarında çatlama gibi belirtilerle ortaya çıkıyor. Tükürük miktarındaki yetersizlik, tükürük yapısında bulunan kalsiyum ve fosfat gibi bazı minerallerin de azalmasına yol açarken, bu minerallerin azlığı diş çürüklerinde artışa neden oluyor. Ağız kuruluğu bu nedenle hafife alınmamalı ve mutlaka bir diş hekimine başvurulmalıdır.

AĞIZ KURULUĞUNUN NEDENLERİ:


Biyolojik yaşlılık: Bu etkili bir faktördür, tek başına etkili değildir.

Sistemik hastalıklar: Romatizmal hastalıklar (Sjogren's sendromu), Bağışıklık sistemi hasarı (AIDS), Hormonal bozukluklar (Şeker hatalığı), Nörolojik bozukluklar (Parkinson)

Çiğneme kabiliyetinin azalması: Eğer beslenme alışkanlıklarınızda sıvı ve yumuşak gıdalar ağırlıktaysa çiğneme fonksiyonu azalır.

Tükürük bezlerinin cerrahi olarak çıkarılması.

Radyoterapi (Radyasyon tükürük bezlerinde kalıcı hasar yapar.)

İlaçlar (400'ün üstünde ilaç türü ağız kuruluğu yapar: deconjestanlar, diüretikler, tansiyon ilaçları, antidepresanlar, antihistaminikler,...)

Kafein ve alkol tüketimi


NASIL KONTROL ALTINA ALMALIYIZ?


Sık sık yudum yudum su içilmeli. Gece yatarken yanında sıvı içecek, su bulundurulmalı,

Şekersiz sakız çiğnenmeli,

Sigara, alkol, şekerli yiyeceklerden uzak durulmalı,

Yaşanılan mekanın nemi ayarlanmalı,

Gerekirse eczahanelerden temin edilebilen yapay tükürük tabletleri kullanılmalı,

Bakteri plağı kontrol altına alınmalı,

Floridli diş macunu, jel, gargara kullanılmalı,

C vitamini kullanılmalı. 


Y.Şafak

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder